Logo

Stuga med 11-14 sängplatser i Västmanland

Idylliskt lantställe vid en sjö

11-14 sängplatser


200

Från 12 900 kr per vecka


Om denna stuga

Idylliskt lantställe med unikt läge vid sjön. Egen insynsskyddad bad- och båtplats. Ett sommarparadis omgivet av gårdens ängar som sluttar ner mot sjön. Fantastisk utsikt över Hörendesjön.
Här får den stora familjen eller flera familjer plats. Avskilt och ostört läge. Koppla av och njut av stillheten. Det är bara storlommen som hörs från sjön.
Ta den lilla stigen nerför ängen ner till sjön. Perfekt för bad, fiske och sjöliv, här finns kanot och roddbåt att låna.
Elda i öppna spisen när ni samlas på kvällen i matsalen som rymmer många vid bordet, eller njut av stillhet och umgänge på den anslutande uteplatsen med plats för många.
Huset är gammaldags, charmigt och unikt, rent, fräscht och välfungerande. Vill du ta med hund så går det jättebra - men inte katt.

Besöksmål:
- 5 km till sandstrand "Paradisbadet” med bryggor och kanotled från Hörendesjön genom Svartån som sträcker sig hela vägen till Västerås.
- 30 min till Sala silvergruva
- 35 min till Skultuna mässingsbruk
- 15 min till världsarvet Engelsbergs bruk och Sveriges äldsta bevarade oljeraffinaderi Oljeön, skulpturpark där bl.a. konstnären Lars Vilks har installerat ett konstverk i form av en träkoja. Troll, sälar och figurer i skulpturparken brukar uppskattas av alla åldrar.
- 20 min Norberg och Elsa Anderssons – det anrika konditoriet som brann ner och byggdes upp.
Det är också nära ”Fiket i Färnbo” i Västerfärnebo som har lokala råvaror och gelato.
En annan nära utflykt är till Hälleskogsbrännan där ni kan se hur naturen återhämtar sig efter den stora skogsbranden som härjade 2014.

Fiske: Hörendesjön är 30 m djup och har en yta på 6,17 km2 och 22 km lång strandlinje. Flera öar. Provtagning av PFAS är taget som visar väldigt låga halter. Fritt fiske för barn och ungdomar till och med 16 år. Vuxna måste lösa fiskekort. I sjön finns Brax, Abborre, Gädda, Gös, Sutare


Priser för att hyra denna stuga

Pris per vecka 12900 kr


Stugan och dess omgivning

Finns i närheten

  • Båt (att hyra)

  • Kanot (att hyra)

  • Fiske

  • Badplats (utomhus)

Boendet

  • Grillmöjligheter

  • Hundar är välkomna

  • Mobiltelefontäckning

  • Rökning inomhus förbjuden

  • Öppen spis

  • Utomhusmöbler

  • Utomhusplats (terrass etc)

  • Separata sovrum

  • Tv

Köksutrustning

  • Matlagningsmöjligheter

  • Diskmaskin

  • Frys

  • Mikrovågsugn

  • Kylskåp

Finns i huset

  • Dusch

  • Tvättmaskin

  • WC


Värd:
Karin L.


mars 2026

MånTisOnsTorFreLörSönv92324252627281v102345678v119101112131415v1216171819202122v1323242526272829v14303112345
Ledigt
Ej tillgängligt
Bokat
Preliminärt bokat
Kontakta uthyraren om tillgänglighet

Vill du hyra denna stuga?

Kontakta uthyraren nedan:

Alla bilder på denna stuga

Välkomna till vårt paradis
Välkomna till vårt paradis
Charmigt gammalt bergslagshus
Charmigt gammalt bergslagshus
100 m från huset ner till din egen bad och båtplats. Roddbåt och kanot finns att låna
100 m från huset ner till din egen bad och båtplats. Roddbåt och kanot finns att låna
Idylliskt lantställe vid en sjö - Bild 4
Matsal med plats för minst 10-12 personer. Kök och matsal ligger i anslutning. Från matsalen finns utgång till uteplats
Matsal med plats för minst 10-12 personer. Kök och matsal ligger i anslutning. Från matsalen finns utgång till uteplats
Matsal i annan vinkel
Matsal i annan vinkel
Idylliskt lantställe vid en sjö - Bild 7
Flygfoto över gården som ni hyr. Åkrarna är numera gräsbevuxna, härliga ytor ner mot sjön
Flygfoto över gården som ni hyr. Åkrarna är numera gräsbevuxna, härliga ytor ner mot sjön
Idylliskt lantställe vid en sjö - Bild 9
Fullt utrustat kök. Ugn, spisar, micro, kaffebryggare, kyl, frys. Köksbordet rymmer minst 6 personer
Fullt utrustat kök. Ugn, spisar, micro, kaffebryggare, kyl, frys. Köksbordet rymmer minst 6 personer
Idylliskt lantställe vid en sjö - Bild 11
Idylliskt lantställe vid en sjö - Bild 12
Idylliskt lantställe vid en sjö - Bild 13
Idylliskt lantställe vid en sjö - Bild 14
Tv-rum i gammal stil. Det finns ytterligare en tv i huset
Tv-rum i gammal stil. Det finns ytterligare en tv i huset
Idylliskt lantställe vid en sjö - Bild 16
Idylliskt lantställe vid en sjö - Bild 17
Badrum med duschkabin. Det finns även ytterligare en toalett
Badrum med duschkabin. Det finns även ytterligare en toalett

Stugbasen en del av Stugknuten uthyrning AB, KIVRA: 556681-5238, 106 31 Stockholm, info@stugbasen.com