Logo

Stuga med 5-7 sängplatser i Saltarö, Stockholm

Mysigt sommarställe med bastu

5-7 sängplatser


58

9 000 - 12 000 kr per vecka


Om denna stuga

Sommaridyll på Saltarö. Här kan du njuta av sköna dagar med härlig stor tomt, gäststuga, bastu med utedusch och närhet till barnvänlig badplats med sandstrand och klippbad samt kiosk, tennisbanor och paddelbanor. På tomten finns 4 cyklar som enkelt tar er runt på Saltarö/Skärmarö. Kommunikationer med direktbuss 436, som tar 40 minuter från Slussen. Det är bilväg hela vägen och möjlighet till parkering på tomten.

Stugan på 58 kvm är bra planerad med fina sociala utrymmen bra planlösning samt öppen spis. Huset har fönster i alla väderstreck som skapar fint ljus och en närhet till naturen även inomhus. Från köket kommer ni direkt ut på en härlig uteplats med grill, loungehäng under tak, hängmatta och pingisbord. Fastigheten är belägen på en kuperad naturtomt. Naturen är nära och det finns fåglar och annat djurliv inpå knuten. Det här är en plats att koppla av på. Vill ni röra på er finns det flera småvägar att ta promenader eller en springtur på.

Huset har 2 sovrum, ett med en 140 cm säng och andra sovrummet har två sängar varav ena är en loftsäng. Det finns ett badrum med golvvärme, förbränningstoalett, dusch och handfat. Köket är utrustat med kyl/frys, diskmaskin, matplats och spis med ugn. I vardagsrummet finns en skön bäddsoffa med plats för två personer, braskamin, stereo med LP-skivor och en stor tv.

Gäststugan på ca. 10 kvm har en härlig dubbelsäng (180cm bred) och en liten uteplats med en bänk för sköna soliga stunder. Den nybyggda vedeldade bastun har en trevlig loungedel, vedförråd, utedusch och stort trädäck att sola och svalka sig på.

Saltarö ligger i Värmdö kommun. Det är ett lugnt område med närhet till både bad och skog, Värmdö-leden går genom området som öppnar upp för trevliga skogspromenader. Närmaste matbutik ligger i Hemmseta centrum ca. 7 kilometer bort och nås lätt med bil, buss eller cykel.

58 kvm
Byggår 1956, renoverat 2016-2021
Luftvärmepump
Öppen spis
1 badrum
1 km till havet
7 km till affär
Inkl el (ej wifi)
Parkering på tomten
Uthyres veckovis
Försäkring
1 Vardagsrum: Öppen spis, stereo, luftvärmepump.
2 Sovrum: En våningssäng med två bäddar, 1 dubbelsäng och 1 säng
Kök: Elspis, ugn, kyl/frys, diskmaskin, kaffebryggare, indraget vatten från egen brunn. Vattnet är tjänligt men vi tar med oss eget vatten.
Badrum: Förbränningstoalett, tvättställ och dusch.
Gäststuga: Dubbelsäng
Bastu: Vedförråd och utedusch.
Utöver: Altan delvis under tak, grill, naturtomt, trevlig möblering, rökförbud.


Priser för att hyra denna stuga

Pris per vecka från 9000 till 12000 kr

Pris per månad 30000 kr

Pris enligt överenskommelse med ägaren.

Stugan och dess omgivning

Finns i närheten

  • Fiske

  • Vandringsleder

  • Badplats (utomhus)

  • Tennis

Boendet

  • Grillmöjligheter

  • Hundar ej tillåtna

  • Mobiltelefontäckning

  • Rökning inomhus förbjuden

  • Öppen spis

  • Utomhusmöbler

  • Utomhusplats (terrass etc)

  • Separata sovrum

  • Tv

Köksutrustning

  • Matlagningsmöjligheter

  • Diskmaskin

  • Frys

  • Kylskåp

Finns i huset

  • Utedass

  • Bastu

  • Dusch


Värd:
Urban R.


mars 2026

MånTisOnsTorFreLörSönv92324252627281v102345678v119101112131415v1216171819202122v1323242526272829v14303112345
Ledigt
Ej tillgängligt
Bokat
Preliminärt bokat
Kontakta uthyraren om tillgänglighet

Vill du hyra denna stuga?

Kontakta uthyraren nedan:

Alla bilder på denna stuga

Mysigt sommarställe med bastu - Bild 1
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 2
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 3
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 4
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 5
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 6
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 7
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 8
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 9
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 10
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 11
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 12
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 13
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 14
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 15
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 16
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 17
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 18
Mysigt sommarställe med bastu - Bild 19

Stugbasen en del av Stugknuten uthyrning AB, KIVRA: 556681-5238, 106 31 Stockholm, info@stugbasen.com