13 sängplatser
320 m²
Pris ej tillgängligt
Vid vägs ände ute i skogen, ett stenkast från Skuleskogens nationalpark ligger denna renoverade Ångermanlandsgård. Det enda du kommer att höra är sus i träden, fågelsång och ev bruset från Dalsjöfallet som ligger nån km bort.
Här finns rum för den stora familjen eller kompisgänget. Kanske är ni två familjer som reser tillsammans. Huset är rymligt och praktiskt med fullt utrustat kök och tvättstuga och två badrum. Kakelugn och två kaminer förhöjer mysfaktorn. Stämningen i huset är gemytlig och ombonad med en touch av nostalgi.
Bäddarna är fördelade på fem sovrum varav två ligger i fil.
1 Rum pigkammaren: en dubbelsäng
2 Rum Olleto: två enkelsängar
3 Rum krypbäcken: två våningssängar och en enkelsäng
4+5 Rum dalsjöforsen: en dubbelsäng, plus ett rum i anslutning med två enkelsängar.
Man kan gå direkt från huset in på stigar som leder in på nationalparken. Högakustenleden går ca 1km från huset.
Ca 10 min bort med bil ligger Skuleberget, naturum, friluftsbyn och orten Docksta med mataffär och båtanslutning till Ulvön. Ca 10 min bort ligger också Veåsands havscamping med restaurang och havsbad. Huset ligger avskilt och samtidigt mitt i Högakusten.
Hjärtligt välkomna!
Pris per dygn 3000 kr
Hundar ej tillåtna
Rökning inomhus förbjuden
Öppen spis
Utomhusplats (terrass etc)
Matlagningsmöjligheter
Diskmaskin
Frys
Mikrovågsugn
Kylskåp
Torkskåp
Dusch
Tvättmaskin
WC
Värd:
Nina Nilsson
Stugbasen en del av Stugknuten uthyrning AB, KIVRA: 556681-5238, 106 31 Stockholm, info@stugbasen.com