Logo

Stuga med 6 sängplatser i Stockholm, Stockholm

Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt

6 sängplatser


70

18 800 - 20 900 kr per vecka


Om denna stuga

Arkitektritat hus 133 kvm med sjöutsikt, högt privat läge på en stor och vacker naturtomt. 3 möblerade altaner i olika riktningar och en takterass med underbara utsikter över skog och hav.
Huset är ljust och luftigt med öppen planlösning och stora fönster fönster från golv till tak samt glasade skjutdörrar. Generöst allrum med soffgrupp vid panoramafönstren och en bekväm fåtölj framför braskaminen (ved ingår). Rummet har en rymlig matplats för upp till 8 p. och i ett skåp finns en TV som kan riktas tex. mot soffgruppen. Välutrustat modernt kök med bardel.

Sovrum 1 har 2 enkelbäddar 90x200 cm och garderober.
Sovrum 2 har en futonsoffa för 2 p. 140x200 cm, skrivbord, garderob, tv samt utgång till altan med morgonsol.
Sovrum 3 master bedroom har en stor dubbelsäng 180x200 cm, garderober. Utgång till altan.
Rymligt badrum med dusch, wc, tvättmaskin, och en fin bastu.

En trappa upp finns ett ljus allrum perfekt för musik eller läsning med 2 soffor som kan bäddas ut som extrabäddar. Bäddmått ca 70 x 175 cm, exakt mått kan fås på förfrågan. Takterrassen med loungemöbler har en fantastisk vy över skog och hav. Obs: Trappan är brant och räcket ej barnsäkert.

Altanerna har flera matplatser och både en kolgrill och en gasolgrill. Vidare finns en loungedel med hammock och parasoll samt flertalet mysiga platser att slå sig ner för en fika. Nedanför entrén finns en stenlagd terrass med ytterligare en härlig matplats kring ett runt bord och 6 stolar, samt en hängmatta.

Den badsugna kan ta ett dopp från områdets pir/badbrygga. En otroligt vacker plats som ligger en kort promenad från huset. OBS. Lång trappa ner till denna badplats.

En liten sandstrand finns på 10 minuters promenadväg från huset. Det finns även en underbar liten badsjö (Fiskmyran) på 10 minuters promenadavstånd. Det är tillåtet att fiska både i havet och den lilla sjön. På nära bilavstånd finns flera av Värmdö/ Ingarös finaste stränder.

Området är en vacker och lantlig del av Ingarö. Det finns tennisbana, skogsstigar och fina slingrande grusvägar för sköna promenader och cykelturer.

På Ingarö med omgivning finns mycket roligt att göra och många spännande utflyktsmål och aktiviteter. Det finns 3 fantastiska naturreservat inom nära bilavstånd, vandringsleder, kajakuthyrning, golf m.m.

11 km från stugan finns även Bistro Björkviks populära strandservering och restaurang. Där finns även en kajakomat, tennisbanor och en enklare fotbollsplan finns i området.

På nära bilavstånd finns många populära utflyktsmål såsom Artipelag konstmuseum, Säby Gård Säteri samt huvudorten Gustavsbergs hamnområde med kulturcenter, restauranger och caféer.
För den som söker sportiga aktiviteter finns bl.a Ingarö golf (36 hål). I Gustavsberg finns det mesta i sportväg; ex. tennis, paddel och ett badhus med äventyrsbad, gym och SPA avdelning. I anslutning till badhuset finns en äventyrslekplats.

Avstånd till Stockholm 32 km

OBS: Vid fler än 6 gäster tillkommer 1.000 kr p.p/vecka

Obligatorisk avresestädning: 1.800 kr

På förfrågan:
Linne och handdukar 175 kr/set
Eget husdjur 500 kr/st/vecka efter husägarens godkännande

För mer information: skargardsstugor.se/sv/hyra-hus-i-stockholms-skargard/mellersta_skargarden?id=894


Priser för att hyra denna stuga

Pris per vecka från 18800 till 20900 kr


Stugan och dess omgivning

Finns i närheten

  • Fiske

  • Golf

  • Vandringsleder

  • Badplats (utomhus)

  • Tennis

Boendet

  • Grillmöjligheter

  • Bredband

  • Hundar är välkomna

  • Mobiltelefontäckning

  • Rökning inomhus förbjuden

  • Öppen spis

  • Utomhusmöbler

  • Utomhusplats (terrass etc)

  • Separata sovrum

  • Tv

Köksutrustning

  • Matlagningsmöjligheter

  • Diskmaskin

  • Frys

  • Mikrovågsugn

  • Kylskåp

Finns i huset

  • Bastu

  • Dusch

  • Tvättmaskin

  • WC


Värd:
Stockholm Skärgårdsstugor AB


oktober 2025

MånTisOnsTorFreLörSönv40293012345v416789101112v4213141516171819v4320212223242526v44272829303112
Ledigt
Ej tillgängligt
Bokat
Preliminärt bokat
Kontakta uthyraren om tillgänglighet

Vill du hyra denna stuga?

Kontakta uthyraren nedan:

Alla bilder på denna stuga

Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 1
Vy från terassen
Vy från terassen
Altan vid entré
Altan vid entré
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 4
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 5
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 6
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 7
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 8
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 9
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 10
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 11
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 12
Sovrum 1
Sovrum 1
Sovrum 1, alt. med enkelbäddar
Sovrum 1, alt. med enkelbäddar
Sovrum 2 Bäddsoffa Futon
Sovrum 2 Bäddsoffa Futon
Sovrum 3 dubbelsäng
Sovrum 3 dubbelsäng
Sovrum 3
Sovrum 3
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 18
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 19
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 20
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 21
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 22
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 23
Övervåning
Övervåning
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 25
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 26
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 27
Vy från takterrassen
Vy från takterrassen
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 29
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 30
Gäststuga på förfrågan
Gäststuga på förfrågan
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 32
Trappa till områdets brygga och bad
Trappa till områdets brygga och bad
Områdets badplats
Områdets badplats
Johannesdal Ingarö. Privat läge med sjöutsikt - Bild 35

Stugbasen en del av Stugknuten uthyrning AB, KIVRA: 556681-5238, 106 31 Stockholm, info@stugbasen.com