Logo

Stuga med 7-8 sängplatser i Västra Götaland

Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust

7-8 sängplatser


135

7 800 - 12 200 kr per vecka


Om denna stuga

Beläget högst upp i en södersluttning med fantastisk utsikt, skog bakom knuten, några minuter till sjöbad och en kort cykeltur till havet. Huset är byggt med gamla och nya material, bland annat antika fönster och dörrar från början av 1900-talet. På ovanvåningen (entréplan) är det öppet till nock och högt i tak. Öppen planlösningen mellan vardagsrum och kök som har utsikt över Grindsbysjön. Här finns även soffa och fåtölj för mys framför brasan regniga dagar. På övre plan finns även två sovrum. Ett med en dubbelsäng på 180 cm, och det andra med en bäddsoffa på 160 cm. Badrum med toalett, badkar och dusch finns i nära anslutning till sovrummen.
På nedre plan finns ett större familjerum på 15 m2, med en dubbelsäng på 160 cm, samt en enkelsäng och möjlighet att sätta in en extrasäng, i rummet finns även en liten soffa med TV. På nedre plan finns även ett mindre TV-rum med två fåtöljer, samt ett enkelt badrum/tvättstuga med toa och handfat, samt tvättmaskin och torktumlare.


Stor balkong & Trädgård
Huset har kuperad tomt med odlingar, fruktträd och mycket blommor. Bästa stället att sitta och läsa, sola, grilla och äta middag är dock på den rymliga balkongen som löper runt större delen av ena långsidan, med morgonsol, samt hela framsidan, med eftermiddags, samt kvällssol. Här finns en rejäl kolgrill, utemöbler och vackra blommor.

Omgivningarna
Huset ligger längst in och upp i Orust enda ekoby, ett område med ett 15-tal originella hus som alla har sin egen stil. Bakom huset finns en fin svampskog och vackra hällar med krokiga tallar. Bara några minuters promenad, ned för backen, finns en fin badplats med klippor. Föredrar man att bada vid brygga så finns även det. Bastu nere vid sjön finns att hyra. Fin fiskesjö. Kanot och kajak går att hyra via friluftsfrämjandet. Via en stig bakom huset och en grusväg kan man gena ner till havet. Tre kilometer bort (till fots via skog och väg, fem km via väg med cykel eller bil) finns härligt havsbad med hopptorn, mysigt sommarcafé och pensionatet Slussen, där både mat och högklassig musikunderhållning kan avnjutas.
En dagstur till bilfria Gullholmen eller Käringön kan varmt rekommenderas, färjorna går från Tuvesvik som ligger på västra Orust.

Utrustning
Mobiltäckning: Ja
Bredband/Wifi: Ja (fiber)
Kök: Häll med varmluftsugn, micro, diskmaskin, kyl/frys, vattenkokare, brödrost, smörgåsjärn, mixer.
Braskamin på övre plan, ved ingår
2 urinseparerande vattentoaletter
Kombinerad dusch/badkar
Tvättmaskin och torktumlare
Vatten värms upp av solpaneler på taket, eller elpatron vid dåligt väder
El och vatten ingår (vattnet kommer från sjön till husets kranar, renas först i ekobyns eget system. Det är svagt färgat, men testas regelbundet och är godkänt som dricksvatten.
Parkering: Plats för en bil uppe vid huset, samt en bil på ekobyns gemensamma parkering, 300 meter från huset. OBS: mycket brant backe upp till huset, krävs antingen fyrhjulsdriven bil eller god förmåga att backa i brant grusbacke. Det går även att lasta av nedanför backen, gå den lilla biten upp till huset och sedan parkera på den nedre gemensamma parkeringen.
Husdjur kan accepteras vid förfrågan
Rökning: Nej
Sängkläder och handdukar ingår ej, kan hyras för 100 kronor per person
Städning ingår ej, men kan ordnas vid förfrågan
Incheckning 15.00. Utcheckning 11.00.
Barnsäker grind i trappan inomhus finns.

Avstånd:
Badplats sjö: 600 meter till brygga, 700 meter till klippbad
Badplats hav : Fem km till Slussen med bil eller cykel (tre km till fots)
Affär: Nio km Henån: Willys och ICA, Systembolag, Stillingsön: ICA, samt bensinmack
Restaurang, café: Fem km (Slussen), samt flera olika Henån
Bageri 11 km, Herr Bröd Vräland
Återbruk: 11 km Vräland, samt en mängd loppisar i närheten


Priser för att hyra denna stuga

Pris per vecka från 7800 till 12200 kr

Uthyres endast hel vecka

Högsäsong vecka 25-33:
9 400 för fyra personer, därefter 100 kronor extra för varje person och natt upp till max 8 personer.

Vecka 26 och 27 2025 är ankomstdag tisdag eller onsdag
Rabatt om du bokar hela perioden mellan den 24/6 - 8/7, 16 000 för fyra personer, därefter 1000 kronor extra för varje person (för hela perioden 15 nätter)

Lågsäsong 34-40, samt 12-24:
7 800 för fyra personer, därefter 100 kronor extra för varje person och natt upp till max 8 personer.


Städning ingår inte, men kan ordnas vid förfrågan.
Sänglinne och handdukar kan hyras för 100 per person och vecka eller kvittas mot hjälp med vattning av växter på balkong och i trädgården.

Stugan och dess omgivning

Finns i närheten

  • Kanot (att hyra)

  • Fiske

  • Vandringsleder

  • Badplats (utomhus)

Boendet

  • Grillmöjligheter

  • Bredband

  • Mobiltelefontäckning

  • Rökning inomhus förbjuden

  • Öppen spis

  • Utomhusmöbler

  • Utomhusplats (terrass etc)

  • Separata sovrum

  • Tv

Köksutrustning

  • Matlagningsmöjligheter

  • Diskmaskin

  • Frys

  • Mikrovågsugn

  • Kylskåp

Finns i huset

  • Bastu

  • Dusch

  • Tvättmaskin

  • WC


Värd:
Anna W.


april 2025

MånTisOnsTorFreLörSönv1431123456v1578910111213v1614151617181920v1721222324252627v182829301234
Ledigt
Ej tillgängligt
Bokat
Preliminärt bokat
Kontakta uthyraren om tillgänglighet

Vill du hyra denna stuga?

Kontakta uthyraren nedan:

Alla bilder på denna stuga

Utsikt från balkong
Utsikt från balkong
Stor balkong i söderläge
Stor balkong i söderläge
Badplats vid sjön
Badplats vid sjön
Bastu med badbrygga nere vid sjön
Bastu med badbrygga nere vid sjön
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 5
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 6
Kök/Vardagsrum
Kök/Vardagsrum
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 8
Kök
Kök
Kamin i vardagsrum
Kamin i vardagsrum
Badrum
Badrum
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 12
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 13
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 14
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 15
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 16
Trädgård
Trädgård
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 18
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 19
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 20
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 21
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 22
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 23
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 24
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 25
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 26
Fint hus med närhet till både sjö och hav på Orust - Bild 27

Stugbasen en del av Stugknuten uthyrning AB, KIVRA: 556681-5238, 106 31 Stockholm, info@stugbasen.com