Logo

Stuga med 12-15 sängplatser i Jämtland

Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn

12-15 sängplatser


100

Pris ej tillgängligt


Om denna stuga

Åk ett större sällskap och bo i våra två stugor - dubbelstuga med områdets bästa läge! Husen sitter ihop som ett fristående parhus, de har 2-3 parkeringar och en gemensam altan. De är fullt utrustade båda två med 2 sovrum, kamin och bastu i vardera stuga. Det är ski-in-utläge med nerfart direkt till backarna i Duved och Tegefjäll. Till Åre som ligger 8 km bort tar du en skidbuss med busshållsplats i direkt anslutning från backen. Samma liftkort gäller.

I våra stugor bor du ett stenkast även från Duveds populära längdspår. På sommaren har du vandringsleder bokstavligen inpå knuten eftersom en av lederna passerar precis utanför.

Husen har 5-7 bäddar och fint renoverade duschutrymmen och bastu. Även tvättmaskin i bägge husen. I det ena huset har du möjlighet att ladda bilen till självkostnadspris. Bägge husen har eluttag för motorvärmare.

Husen ligger här som en dubbelstuga men de hyrs även ut varförsig:
Västra Hamrebacken 9A
Västra Hamrebacken 9B

LÄGET
Duved är en pitoresk by med kyrka, skola, affärer och restauranger. Från stugan är det 10 minuters gångavstånd. Parhuset ligger högt upp i backen med en fantastisk fjällutsikt åt alla väderstreck. Du har samtidigt nära till allt: ski-in-ut-läge både till slalombackar och längdspår. På sommaren går markerade vandringsleder förbi utanför huset. Du når Duved med bil och med tåg, både dagtåg och nattåg finns att tillgå. Duved ligger 8 km från Åre.

VINTER
Mycket bra liftsystem och långa fina backar i Duved/Tegefjäll, motsvarar Åre lågzon i fallhöjd. Ski-in-ut-läget tar dig ut rakt ut i Hamrebacken, en av tävlingsbackarna under VM 2019, träningsbacke för många klubbar. Liftkortet gäller även i Åre dit det går skidbuss varje halvtimme.
Från stugan är det gångavstånd till Duveds mycket uppskattade upplysta längdspår.

SOMMAR
Fina vandringsleder, bad och fiske i Indalsälven som rinnande genom byn samt i de många närliggande fjällsjöarna. Golfbana, glasblåseri, och ridning är några av de attraktioner som finns i närheten. Sveriges högsta vattenfall Tännforsen finns några kilometer bort.

PARHUSET
Parhuset har plats för 5-7 personer i respektive stuga. Båda är fullt utrustade med tv, micro, kyl/frys, diskmaskin och tvättmaskin. Toalett, separat duschrum och bastu. Fint renoverade våtutrymmen. Husen har 2 sovrum och ett allrum med bäddsoffa. Egen parkering vid huset, uttag för motorvärmare. Hus 9b har även en laddare för elbil. Stor altan i söderläge med fantastisk fjällutsikt!

Adress Västra Hamrebacken 9A och 9B, Duved. Ovanför E14, näst högst upp i backen.

Varmt välkomna!

Hör gärna av er vid frågor. Pris, bytesdag och annat kan ibland diskuteras, så tveka inte att skicka ett meddelande eller att ringa.

Ägare
Barbara Kowalska Leo och Johan Leo
tel. [Filtrerad telefon]


Vägbeskrivning:
Åk E14 från Östersund mot Trondheim. Ca 8 km efter Åre, mittemot Duved centrum, sväng höger upp mot Västra Hamrebacken. Följ vägen rakt fram ca 300 m, tills den svänger kraftigt höger uppåt, ca 300 m slingrigt upp mot berget. Stugan ligger på vänster sida, näst högst upp i området.


Stugan och dess omgivning

Finns i närheten

    Boendet

      Köksutrustning

        Finns i huset


          Värd:
          Barbara K.


          mars 2026

          MånTisOnsTorFreLörSönv92324252627281v102345678v119101112131415v1216171819202122v1323242526272829v14303112345
          Ledigt
          Ej tillgängligt
          Bokat
          Preliminärt bokat
          Kontakta uthyraren om tillgänglighet

          Vill du hyra denna stuga?

          Kontakta uthyraren nedan:

          Alla bilder på denna stuga

          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 1
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 2
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 3
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 4
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 5
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 6
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 7
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 8
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 9
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 10
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 11
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 12
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 13
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 14
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 15
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 16
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 17
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 18
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 19
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 20
          Åre Duved helt parhus 15 platser bästa läget i byn - Bild 21

          Stugbasen en del av Stugknuten uthyrning AB, KIVRA: 556681-5238, 106 31 Stockholm, info@stugbasen.com